Autoostu finantseerimine

autolaen

Autoost on eluaseme soetamise kõrval enamasti teine suurem väljaminek. Selle rahastamiseks on võimalik kasutada eri variante. Konkreetne valik sõltub ostetava sõiduki vanusest ja hinnast ning ostja rahalisest olukorrast.

Siin on neli põhilist meetodit autoostu finantseerimiseks.

1. Säästud

Kui teil on kogutud piisavalt raha, siis võite auto välja osta. Sel juhul ei pea te raha laenama ega intresse maksma ning saate kogu summa kohe tasutud.

Juhul kui soovitud hinnatasemega auto ostuks vajalik sääst puudub, siis võite seda summat ka koguma hakata. Edu võti on süsteemsus: igal kuul tuleks kõrvale panna kindel summa. Kõige lihtsam on see protsess automatiseerida, näiteks kanda püsikorraldusega kindlal kuupäeval summa enda teisele kontole.

Säästmise miinuseks on aeg: võib tekkida olukord, kus vajalik summa pole veel koos, kuid ostu edasi lükata ei saa. Samuti võib suure osa säästude kasutamine olla riskantne: kui käite korraga välja kaaluka summa (võib-olla isegi kõik säästud, mis on tekkinud), siis vähendab see kindlust tuleviku ees.

Riskide ja kulude hajutamiseks võite kaaluda laenamist.

2. Liising

Liisida saate nii uut kui ka kasutatud sõidukit, kuid auto ei tohi liisinguperioodi lõpuks olla vanem kui 16 aastat. Selle variandi puhul pole vaja kogu summat korraga välja käia: tavaliselt piisab 10% sissemaksest ja auto on teie kasutuses.

Sellele järgnevad igakuised liisingu- ja kindlustusmaksed. Seejuures on liisingu puhul liikluskindlustuse kõrval kohustuslik ka kaskokindlustus, kuna see hüvitab autoga tekkinud kahjud, olenemata õnnetuse põhjustajast.

Võite autot ostes valida kahe liisingutüübi vahel:

  • kapitalirendiga saate liisinguperioodi lõppedes auto omanikuks;
  • kasutusrendi puhul on omanikuks liisinguandja ja teie jääte vastutava kasutaja rolli.

Kapitalirent on mõistlik valida siis, kui teil on eesmärk sõiduk lõpuks välja osta. Kasutusrent võimaldab sõidukit kokkulepitud perioodi jooksul kasutada, pärast seda saate auto liisinguandjale tagastada. Tagastamisel peab masin olema komplektne ja vastama normaalse kulumuse nõuetele.

3. Autolaen

Liisingu alternatiivina pakuvad pangad autolaenu. See võimaldab osta vanemaid ja madalama hinnaga autosid, mis liisingu nõuetele ei vasta. Erinevalt liisingust ei pea te autolaenu puhul tasuma esmast sissemakset.

Kui laenusumma on autolaenu puhul väiksem kui liisingul, siis intressimäär on jällegi mõnevõrra kõrgem. Siiski annab autolaen liisingust enam paindlikkust: pangale pole vaja esitada hindamisakti, sõiduk kuulub kohe ostjale ja kaskokindlustus ei ole kohustuslik.

4. Laen eraisikult

Sõbrad ja tuttavad laenavad raha enamasti paindlikumalt kui finantsasutused. Poolte kokkuleppel võite laenu saada isegi ilma intressita. Omavahelised tehingud on aga mõistlik kirja panna, et vältida hilisemaid arusaamatusi.

Tuttavalt laenu saamine pole aga alati kindel, mistõttu võib oodatud autoost edasi lükkuda või hoopis ära jääda.

Viide allikale: SEB